180شرکت در حوزه حمل‌ونقل هوشمند فعالیت می‌کنند

تدوین استانداردهای بین‌المللی حوزه حمل‌ونقل هوشمند هدفی است که با استفاده از ظرفیت دانشی شرکت‌های فعال این حوزه و همکاری نهادهای مرتبط محقق می‌شود.

به گزارش ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، جلسه کمیته‌های فنی متناظر در حوزه حمل‌ونقل هوشمند با مشارکت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

با توجه به عضویت سازمان ملی استاندارد ایران در سازمان جهانی استاندارد (ISO)، کمیته‌هایی متناظر با کمیته‌های جهانی استاندارد در کشور ایجاد شده است تا در تدوین استانداردهای جهانی با این سازمان همکاری کند.

در این جلسه، شهاب خدامرادی، مسوول حوزه هوشمندسازی ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به تلاش‌های ستاد برای توسعه استانداردهای سیستم‌های حمل‌ونقل هوشمند در کشور، گفت: که پروژه تدوین استاندارد تجهیزات حمل‌ونقل هوشمند جاده‌ای کشور با همکاری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان را پیگیری می‌کنیم.

وی افزود: وجود ظرفیت‌های شناسایی‌شده نظیر 180 شرکت فعال در حوزه حمل‌ونقل هوشمند می‌تواند در تدوین استانداردهای بین‌المللی بسیار موثر باشد. چون یکی از الزامات تقویت کمیته‌های متناظر، جذب همکاری نفرات مرتبط با استانداردهای حوزه حمل‌ونقل هوشمند است.

به گفته خدامرادی، این ظرفیت به خوبی در ستاد ایجاد شده است که شامل تعامل دو سویه مناسب با دستگاه‌های دولتی نظیر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، سازمان شهرداری‌ها و پلیس راهور، دستگاه‌های خصوصی شامل شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه حمل‌ونقل هوشمند و شرکت‌های خودروسازی است.

در این جلسه مقرر شد که پس از بررسی‌های نهایی و هماهنگی با دبیرخانه فعلی کمیته TC 204، فرآیند انتقال دبیرخانه حمل‌ونقل هوشمند به این ستاد آغاز شود و پس از تعیین اعضای اصلی کمیته شامل رئیس، نائب‌رئیس و دبیر، دوره‌های آموزشی برای معرفی فرآیندهای موجود در کمیته‌های فنی متناظر برای افراد حاضر برگزار شود و پس از آن با جذب نیرو از سوی دبیرخانه، تعامل با سازمان جهانی استاندارد(ISO) پیگیری شود.

 

پایان پیام/

 

کلمات کلیدی
//isti.ir/ZsCq