بهینه‌سازی مصرف سوخت خودرو؛

سیستم هوشمند مدیریت ناوگان پیاده‌سازی می‌شود

استفاده از سیستم‌های هوشمند، یکی از مسیرهای مطمئن و کاربردی برای بهینه‌سازی مصرف سوخت در دنیا است.

در این راستا پروژه‌ای برای اجرایی شدن سیستم‌های مدیریت هوشمند ناوگان به منظور کاهش مصرف سوخت خودروها را در اولویت قرار داده است که اجرای آن می‌تواند عدد قابل توجهی از میزان مصرف سوخت در کشور را کاهش دهد. این کار با اجرایی شدن سیستم‌های هوشمند در تولید تجهیزات کنترل ترافیک، مسیریابی، مکان‌یابی و مدیریت ناوگان حمل‌ونقل عمومی محقق خواهد شد.

به‌کارگیری سیستم‌های هوشمند در تولید تجهیزات کنترل ترافیک، مسیریابی، مکان‌یابی و مدیریت ناوگان حمل‌ونقل عمومی از جمله روش‌هایی است که می توان برای بهینه‌سازی مصرف سوخت در نظر گرفت. روش‌هایی که در دنیا مورد توجه قرار گرفته است و استفاده می‌شود.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا این کار را با شناسایی ذینفعان و بازیگران این عرصه، عملیاتی کند. در حال حاضر صنعت بیمه، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و صنعت خودروسازی کشور به عنوان بهره‌برداران این طرح نیازهای خود را به ستاد اعلام کرده‌اند. ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز این نیازها را به شرکت های دانش‌بنیان اعلام کرده است تا از توان و تخصص آنها برای رفع این نیازها کمک بگیرد.

منظور از بهینه سازی مصرف انرژی، انتخاب الگوها و اتخاذ و بکارگیری روش‌ها و سیاست‌هایی در مصرف درست انرژی است که استمرار وجود و دوام انرژی و ادامه حیات و حرکت را تضمین کند. با توجه به اینکه منابع انرژی در دنیا رو به اتمام است و زنگ خطر این موضوع به صدا درآمده است همه کشورها به دنبال یافتن مسیری درست برای بهینه کردن مصرف انرژی هستند.

اجرای این پروژه با کمک و شناسایی 3 شرکت دانش‌بنیان به مرحله اجرا رسیده است تا از ظرفیت آنها برای طراحی و تولید محصولات و سیستم های هوشمند حمل‌ونقل استفاده شود. توانی بومی و دانش‌بنیان که در طی این سال‌ها راه‌گشا و پاسخی درست به رفع نیازهای فناورانه کشور بوده است.

در ایران هم به دلایل مختلفی چند سالی است که هشدارها برای کاهش مصرف انرژی و سوخت آغاز شده است. اتفاقی که نیازمند یک عزم همگانی و یک هم افزایی میان نهادهای دولتی و بخش خصوصی است. بر همین اساس ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال آن است که بتواند با توسعه به‌کارگیری سیستم‌های هوشمند، مدیریت مصرف سوخت در حمل و نقل را بهینه سازی و هوشمند کند.

پایان پیام/

کلمات کلیدی
//isti.ir/ZL2r