توان دانشگاهی به توسعه صنعت دریایی متصل می‌شود

توسعه صنعت دریایی با توان دانشگاهی یکی از اولویت‌های معاونت علمی و فناوری برای رونق دادن به این صنعت راهبردی و کاربردی در کشور است.

ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از جمله نهادهایی است که در کنار دیگر بازیگران این عرصه ایستاده و تلاش می کند تا نقشی موثر در توسعه فناورانه صنعت دریایی داشته باشد.

صنعت دریایی ایران از جمله صنایع با سابقه و راهبردی کشور است که با وجود منابع و ظرفیت‌های بالقوه‌اش آنطور که باید توسعه پیدا نکرده و ارتقاء نیافته است. ایران با داشتن حدود 5 هزار و 800 کیلومتر خط ساحلی و قرارگرفتن در کنار خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر یک کشور دریایی محسوب می‌شود. استفاده از توانمندی‌های موجود در این حوزه می‌تواند در اقتدار اقتصادی،سیاسی، علمی و نظامی کشور نقش داشته باشد.

گروه دریایی ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا به عنوان یکی از بازیگران این عرصه، مسیر ورود فناوری‌های نوین را به این حوزه هموار کند. به همین دلیل با کمک گرفتن از توان و تخصص دانشگاهیان به این حوزه ورود کرده است و در تعامل با آنها سعی می‌کند این ظرفیت علمی را به صنعت پیوند زند.

این کار را هم با «راه‌اندازی مراکز نوآوری دریایی در سه دانشگاه»، «حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی» و «جذب اساتید و فارغ‌التحصیلان در شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق» عملیاتی کرده است. با این کار، توسعه فناورانه صنعت دریایی در مسیر درست پیشرفت فناورانه قرار می‌گیرد و گسترش می‌یابد. ظرفیت‌هایی که با شناسایی نیازها، پاسخی فناورانه برای آنها می‌یابند.

پایان پیام/

کلمات کلیدی
//isti.ir/Z6hq