مرکز داده ملی حمل‌ونقل هوشمند در کشور راه‌اندازی می‌شود

قدمت کاربرد و برنامه‌ریزی برای سیستم‌های حمل‌ونقل هوشمند در دنیا (ITS) به اوایل دهه 90 میلادی می‌رسد. طرحی که رفاه اجتماعی و ارائه خدمات مناسب شهروندی را هدف گرفته است اما تحقق حمل‌ونقل هوشمند بدون تامین زیرساخت‌های آن میسر نیست. زیرساخت‌هایی از جنس فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات. در ایران هم قرار است این کار با ایجاد «مرکز داده ملی حمل‌ونقل هوشمند» محقق شود.

تلاشی که در تعامل ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای به نتیجه خواهد رسید. اقدامات اولیه این کار در سال گذشته صورت گرفته است و امسال ایجاد مرکز داده ملی حمل‌ونقل هوشمند در کشور کلید خواهد خورد.

در واقع دیتا سنترها با در اختیار داشتن اتصالات پرسرعت به اینترنت و سرورهای قوی و متعدد، امکان راه اندازی سرورهای وب را برای عموم مردم و همچنین شرکت ها و سازمان ها ممکن ساختند. دیتا سنتر به مجموعه‌ای از سرویس دهنده ها، زیرساخت‌های ارتباطی، امنیتی و تجهیزات الکترونیکی گفته می‌شود که برای ارائه، نگهداری و پشتیبانی از سرویس‌های تحت شبکه ( اینترنت، اینترانت، اکسترانت ) به کار گرفته می‌شوند.

ایجاد چنین مرکزی برای داشتن سیستم حمل‌ونقل هوشمند در کشور یک ضرورت است و ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با درک این ضرورت به دنبال تحقق آن با کمک بازیگران این عرصه است.

این موضوع به عنوان یکی از اهداف مهم و اولویت‌دار ستاد در سال جاری پیگیری خواهد شد و امسال شاهد راه اندازی دیتا سنتر ملی از داده‌های کلان (big data) حمل و نقل هوشمند در کشور خواهیم بود.

پایان پیام/

کلمات کلیدی
//isti.ir/Zo63